Sází i sázejí, ale nevědí...

         Nedávno jsme v našem pořadu probírali některé tvaroslovné problémy a slíbili jsme, že se k tvarosloví ještě vrátíme a povíme si něco o tvarech 3. osoby množného čísla sloves 4. třídy. Na chybování v těchto tvarech upozornil mezi jinými pan Miroslav Vlk z Prahy 10. Použiju jeho příklady. (Tady chci také upozornit, že mezi prostředky hovorové - tj. spisovné mluvené češtiny, patří i to zakončení -u v 1. osobě. Přeji, žiji, použiji je výhradní koncovka jen pro psaný projev, v mluveném můžeme použít -u - tedy - použiju).
         Pan Vlk předpokládá, že od roku 1940, kdy maturoval, se možná pravidla v užívání koncovek sloves změnila. Má pravdu. Ve 4. třídě sloves jsou tři vzory: prosí, trpí, sází - 3. osoba jednotná se u nich shodovala vždy, rozdíl byl v čísle množném - oni prosí, trpí ale sázejí. Silnější podoba vzorů s koncovkou se ale prosadila i u vzoru sázejí/sází. Cituji brněnskou Příruční mluvnici češtiny: "Pravidla pravopisu z roku 1993 obě koncovky u typu sázet zrovnoprávnila. Původně nespisovné podoby jsou však vnímány jako stylově nižší." Tolik brněnští kolegové. Jiný pohled na hodnocení tvarů typu oni odjíždí, odchází, prohlíží, nabízí, opouští, oni se vrací, uklízí atd. budou mít obyvatelé jihozápadních Čech, kteří tyto jednotné tvary užívali v tradičním nářečí odjakživa. Dnes však tyto tvary jako druhou možnost naleznete i v platných Pravidlech českého pravopisu. Jiná věc je u slovesného tvaru oni neví. Zde má pan Vlk pravdu. Správně je výhradně oni (ne)vědí podobně jako pouze oni jedí.
         Ještě jeden zajímavý problém z Vašich dopisů zbývá. Pan kolega Oldřich Bělič z Brna se ptá, zda došlo ke změně ve skloňování u spojení jako město Praha, město Jáchymov. Takovému 1. pádu říkáme nominativ jmenovací. Jak ale tedy v nepřímých pádech? Mluvnice Havránka a Jedličky uvádí: "Někdy je v jazyce kolísání, vedle nominativu jmenovacího se užívá také přívlastku shodného" a připouští dále rozdíly i u jmen téhož významového okruhu, např. v obci Kralupy, ale v městě Praze. Podobně už uvedená nová mluvnice brněnská připouští, že mezi oběma jmény nemusí být shody, např. v okrese Vyškov, dále do banky Bohemie i Bohemia. Důležité je tu upozornění, že ve spojení se jménem lidí se tzv. nominativu jmenovacího neužívá vůbec, např. řezník Habaník, dále jen řezníka Habaníka atd.

Jaroslava Hlavsová